İhracatta Yeni Dönem

Rusya krizi sonrası yeni pazar arayışına giren ihracatçılara bir destek de faktoringcilerden geldi. Yeni uygulama ile Eximbank’ın kısa vadeli ihracat kredi sigortasın için faktoring şirketleri de devreye girecek. Böylece Afrika, Ortadoğu ve tüm gelişmekte olan ülkelere tahsilat sıkıntısı çekilmeden ihracat yapılacak.

Rusya krizi sonrası sorun yaşayan ihracatçıları rahatlatacak bir düzenleme de Türk Eximbank ile faktoringcilerden geldi. Başlatılan uygulama ile Eximbank’ın sigortapoliçeleri bankalardan sonra faktoring şirketlerine de teminat olarak verilebilecek. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) ile Eximbank arasında yapılan anlaşma çerçevesinde; ihracatçılar, başta Afrika ve Ortadoğu olmak üzere gelişmekte olan ülkelere tahsilat sorunu yaşamadan ihracat yapabilecek.

EXIMBANK DEVREDE

FKB Başkan Yardımcısı Zafer Ataman, Eximbank’ın kısa vadeli ihracat kredi sigortası ile ihracatçıların global pazarlara yaygınlaşmalarında rol oynayacaklarını söyledi. Ataman, faktoring pazarının 2015’de yüzde 15 büyüdüğünü belirterek, “2016’da da büyümeye devam edeceğiz. Hükümet, 2016 büyüme hedefini yüzde 4.5 olarak açıkladı. Orta Vadeli Plan’da büyümenin daha çok yurtiçi eksenli olduğunu görüyoruz. Ticaretin 2015 yılına nazaran daha fazla artış sağlayacağını ve bunun etkisiyle faktoring pazarının yaklaşık yüzde 20 büyüyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

238 ülkeyi kapsıyor

FKB Başkan Yardımcısı Zafer Ataman, global krizin etkilerinin devam etmesi, yakın coğrafyadaki çatışmalar nedeniyle ihracatın hızlı büyümeyi yakalayamayacağını belirterek, ihracat faktoringinde bir kayıp yaşanabileceğini ancak Eximbank işbirliği sayesinde sorunun aşılacağını söyledi. Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Klasik ihracat faktoring işlemleri çoğunluğu Avrupa ve Amerika’da bulunan 75 ülkede gerçekleşiyor. Bu sistemde faktoring şirketleri, ihracatçıların yurtdışına gerçekleştirdikleri mal mukabili teminatsız satışlardan doğan alacakları ödeme garantisi altına alarak, tahsilatını takip ediyor, alacakları vadelerinden önce nakde çeviriyor. Kısa vadeli ihracat kredi sigortası ile Afrika, Orta Doğu ve tüm gelişmekte olan ülkeler dahil toplam 238 ülkeye hizmet verilebilecek.”

Yeni finansman imkânı

Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, ihracatçı firmalara ihtiyaç duydukları finansmanın sağlanması açısından kaynak çeşitliliği yaratıldığını belirterek, şunları söyledi: “Eximbank sigorta poliçelerinin faktoring şirketlerine de teminat olarak verilmesi amaçlanıyor. İhracatçılar için bankalara alternatif olarak faktoring şirketlerinden de finansman bulmalarını sağlayacak. Ayrıca faktoringin sunduğu tahsilat ve gayrikabilirucu işlem avantajlarından yararlanmaları da mümkün olacak. Faktoring şirketleri de Eximbank tarafından sigortalanmış alacaklara istinaden işlem yapacağı için güçlü teminat yapısına sahip olacak. Bu şekilde hem Eximbank’ın sigorta uygulaması gelişecek hem ihracat artacak; büyüme faktoringe yansıyacak.”

İhracatçının riski azalacak

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, çoğu firmanın alacak garantisi kullanmadan ihracatını gerçekleştirdiğini, daha fazla risk aldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Eximbank kısa vadeli ihracat kredi sigortası projesinin sağlayacağı destek ile ihracatçılarımız daha geniş pazarlarda risklerini azaltacak; geniş bir coğrafyada garanti hizmetinden yararlanacak. Eximbank’ın geniş kredi ağı ile faktoring kaynaklarını birleştirerek, hem daha hızlı hem de daha kapsamlı bir hizmetin ihracatçılara sunulması hedefleniyor. Faktoring şirketleri için ise Eximbank’a oranla daha kısıtlı olan coğrafyalar dışında hizmet vermekte olan ihracatçılara ulaşmamız, iş birliğine girebilmemiz için önemli bir olanak. Beklentimiz, 2016 yılında ihracatçılarımızın risklerini olabildiğince minimize etmek.”

Sistem Nasıl İşleyecek?

İhracatçılar kısa vadeli ihracat kredi sigortasında faktoring şirketleri ile de çalışacak.
İhracatçıların, Eximbank tarafından sigorta ettirilen alacaklarının poliçelerine, finansmanı sağlayan faktoring şirketi girecek.
Poliçe şartlarının uygun olması halinde vadesinden önce finansman sağlanan alacak için ihracatçı, alacağının ödenmemesi halinde faktoring şirketine ödeme yapmayacak.
Faktoring şirketi sigorta poliçesi kapsamında bedeli Eximbank’tan alacak.

 

kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr/ihracatta-yeni-donem-40049125

Dernek Faaliyetleri

Derneğimizin düzenlediği organizasyonlar, etkinlikler hakkında bilgiler.

Foto Galeri

Dernek faaliyetlerimizden ve organizasyonlarımızdan görüntüler.